Etkinlikler Duyurular Kitap Tanıtımları Şiirler Foto Galeri İletişim
BEN TÜRKÜYÜM
Yazan: Mehmet Reşat Ata

 BEN TÜRKÜYÜM Ben Türküyüm
 
Kitabın Adı: Ben Türküyüm
 
Yazan: Mehmet Reşat Ata
 
Yazar hakkında: Mehmet Reşat Ata Mersin’in Yampar köyünden aslen Oğuz boyundan köselerli Türkmenlerindendir. İlk Orta ve Lise öğrenimini Mersin de tamamladı.
 
 
ÖNSÖZ
 
Bahar giydirir iken doğaya yeşili, beyazı, alı. Akdeniz’in incisi Mersin daha da bir güzel olur.Böyle anlarda bu dilber şehirde şairler, yazarlar da aşka gelir. Bir aşk ki bu duygularla yüklü derya deniz. Kanımca edebiyat emekçilerinin en büyük ilhamı da doğadır, bahardır, yardır ve dahası mı?
 
Sevgi, Saygı, Kardeşlik, Birlik, Beraberlik içinde geçmesi güzel olan yaşamdır.
 
İşte 2001 yılının Aralık ayı sonuna yaklaşırken zaman “ BEN TÜRKÜYÜM” adlı eseriyle Baharı müjdelercesine, insanlığa bir nebze daha katkıda bulunmak amacıyla duygu ve sevgi yüklü şiirlerini okurları ile paylaşmak istemiş, şair dostumuz.
 
Hele de Mehmet Reşat Ata’da bu özellik daha da belirgin ve duygusallıkla sarmaş dolaş olmuştur. Bu dördüncü kitabını iki bölüm olarak hazırlamıştır. “ BEN TÜRKÜYÜM” başlığı altında bir destan şeklinde bir çok şiiri ustaca birbirine bağlamış ve akıcı bir dille şiir severlere sunmuştur. Güneyin bu özgün şairi Mersin de geçen çocukluğunu ailesini ve komşuluk ilişkilerini yer-yer de gizlilik içerisinde kader ve kederi de işlemiştir. “Mama Teyze” diye hitap ettikleri Hıristiyan komşusunun esas adı sandıkları mamanın ismi değil, anne mamasından olması da ilginçtir. Bu dizeler bize Türk insanının azınlıklara karşı ailede aldıkları terbiyeyi çok güzel bir şekilde anlatır. Sanat bahçesine eli ile diktiği bir fidanı daha insanoğluna sunma sevinci ve gururuyla yeni ufuklara doğru yürümeye çok kararlı çocuklarına karşı duyduğu sevgiyi ve minnettarlığı şöyle ifade eder.
 
“Şiirin en güzeli size
 
Ben şiirlerimi serbest vezinle yazarım.
 
Sarı,yarı, darı gibi uydurmayı hiç sevmem
 
Sevda şiirlerini de pek beceremem
 
Sevdamı sevgimi utana sıkıla söylerim
 
En güzel sözlerim sizedir.
 
En güzel sensin kızım Hafize
 
En güzel sensin kızım Rabia
 
En güzel dizeler yalnız size
 
Ben babayım
 
Duyguların en güzelini sizlerle hissettim
 
Şiirin en güzeli size
 
Yalnız size!”
 
Yaratıcının tükenmeyen konusu insanlık, haksızlıklara baş kaldırmak ve özgürlüktür. Bu alanlarda birçok yeni eserler vereceğine inanarak “BEN TÜRKÜYÜM” adlı kitabın Türk okurlarına ve dünya insanlık ailesine hayırlı olsun diyorum. Başarılarının devamı dileğimle “ATABEY”e saygılar sunarım.
 
Eşref ÖzgürOkunma Sayısı:

2334