Etkinlikler Duyurular Kitap Tanıtımları Şiirler Foto Galeri İletişim
YÖRÜK BÝLDÝRGESÝ
Yazan:Mehmet Reşat Ata

YÖRÜK BÝLDÝRGESÝ YÖRÜK BİLDİRGESİ
 
Yazan:Mehmet Reşat Ata
 
 
SUNUŞ
 
Tarihte bir Göktürk Devleti var. Bir de Türkiye Cumhuriyeti Devleti. İlki, tarih sahnesinden çekildi. İkincisi bugün bütün Türklüğün umudu; bu günü, geleceği.
 
Bu iki Devletin arasında yüzlerce başka Türk Devletleri de kuruldu.Ama hiç biri adına “ Türk” ibaresini koymadı belki de koyamadı.
 
“ Türk” adlı, bir kültürün iadesidir. O kültürü kabullenmek ve yaşatmak “ Türk” adını kullanmasının şartıdır. Nitekim büyük önder Atatürk Onuncu Yıl Nutkunda bu hususu çok veciz bir şekilde ifade etmektedir. “ Az zamanda çok ve büyük işler yaptık, bu işler en büyüğü temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’dir.” O Atatürk ki, yeni Türk devletinin temelinde hep “Türklüğü” esas aldı.
 
İşte elinizdeki bu hacmi küçük içeriği zengin “Yörük Bildirgesi” ni okuyunca ben, Atatürk’ün işaret ettiği ancak, çok az aydın gördüğü “Türk kültürü” üzerine yeniden düşünme gereği duydum.
 
Ümit ediyorum ki bu eser okuyucularını yeniden Türklük üzerine uzanan düşünce ufuklarına taşıyacak ve bir eserin sağlanması gereken yeni çağrışım, yeni fikir, yeni görüş ve yeni yorumlara götürecektir. Bu duygularla sayın Mehmet Reşat Ata’yı kutluyor, çalışmalarının sürekliliğini diliyorum.
 
Hilmi Dulkadir

Okunma Sayısı:

2336