Etkinlikler Duyurular Kitap Tanıtımları Şiirler Foto Galeri İletişim
BOP
Yazarı Rüştü Aydın

BOPBOP/ÖNSÖZ 
Rüştü Aydın

GİRİŞ:
Bu kitabı oluşturma fikri, sanal alemde bir sohbet ortamında (1) (Radyo 3 Hilal,  – www.uchilal.com  ) Elazığ Fırat Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sayın Nurhat Halisdemir tarafından BOP’un (Büyük Ortadoğu Projesi’nin) tartışma konusu yapılması ile belleğime yerleşmiş oldu. Bir müddet sonra da yazar arkadaşlara konuyu ilettim ve ilk olumlu tepkiyi Bekir Zorba arkadaşımızın vermesi ile başlamış oldum.
 
Hayırlısı ile Allah’ın izniyle 3,5 aylık bir çalışma zamanı içinde Ortadoğu’daki gelişmeleri Türkiye açısından değerlendirildiği gibi, Bu topraklarda gözünü hiç eksik etmeyen ABD, AB ülkeleri ve İsrail açısından değerlendirilmiştir.
Türkiye dışındaki ülkelerin Ortadoğu toprakları üzerindeki işgalci hakimiyeti ile Türkiye’nin çıkarları açısından bu gün ve yarın olabilecek gelişmelere ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Bu kitap akademik bir çalışmayı içermemekle birlikte Türkiye için önemli olan Ortadoğu toprakları hakkında milletimizin görüşleri birincisi anket türü bir çalışma ile ikincisi, ciddi kaynaklardan yapılan araştırma sonuçlarına göre ve halkın nabzını tutan gazete yazarları ile neticeye varılmıştır.
Önsöz’ü üç ana başlık ile sizlere sunmak istiyorum.
1- Ortadoğu denilen toprakların dünkü durumu. Yani Osmanlı imparatorluğunun yıkılma dönemi 1918-1923 arası.
2- Ortadoğu devletleri olan Irak, Suriye, Lübnan, Filistin, Ürdün, Suud, Yemen, Hadramut, Umman ve Kuveyt’in bugünkü sınırlarının oluşması. Yani:Arabistan’ın bölüşümü
3- Bugünkü Ortadoğu’nun hali ile Irak’ın ABD tarafından işgali, Filistin ve Lübnan’ın İsrail tarafından kısmen işgali, İran’ın ve Türkiye’nin yada bir başka ülkenin ne kadar Ortadoğu’ya müdahil olması gerektiğini değerlendiren sonuç belgesi.Okunma Sayısı:

2387